A szülők, a tervezők és a városvezetők is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a gyermekek fejlődési igényeire, a biztonságra és a környezettudatosságra. A közösségi élmény fontosságát is több tanulmány és gyakorlati tapasztat igazolta, ezért a játszótereket egyre nagyobb igényességgel tervezik és építik meg. A játszóterek minden vonatkozásában megfigyelhető a fejlődés és az innováció.
Többek között az anagyválasztásban is tetten érhető a tudatosság és a gondosság. A klasszikus műanyag és fém játszótéri eszközök mellett fa hintákat, mászókákat, játszóvárakat és más játszóelemeket láthatunk. Természetesen a műanyag és fém eszközök is megmaradtak, hiszen sok esetben ezek nem is volnának helyettesíthetők fával: például egy rugós játék rugója csakis fémből készülhet. De a természetességre törekvés és a környezetbarát megoldások jelen vannak, ami a kiváló minőségben és a nagyobb tartósságra törekvésben is megmutatkozik.
Bár mindig voltak fejlesztő jellegű játszótéri játékok, de a fontosságukat felismerve a mai játszóterek még gyakrabban alkalmazzák őket. Több olyan játékot telepítenek, amelyek érzékszervi ingereket stimulálnak. Ezek közé tartoznak például az egyensúlyérzéket stimuláló játékok, amelyek fontosak az átlagos és az eltérő fejlődési igényű gyerekek számára is. Az egyszemélyes, páros vagy többszemélyes rugós játékok kiváló példák erre. A kalandpark jellegű játszóterek a nagyobb gyerekek számára jelentenek kihívást. Ezek eszközei között megtalálhatóak például a mászófalak, a kötélpályák és a különféle akadálypályák. A játszóterek így nemcsak a kicsi, hanem a nagyobb gyerekek számára is egyre több lehetőséget kínálnak, ami szintén újdonság.
A tematikus játszóterek is egyre inkább elterjednek, ami nem is véletlen, hiszen nagyon inspirálóak a gyerekek fantáziája számára. Az egészen nagyméretű építmények, játszóvárak már a legtöbb játszótéren ott vannak, legyenek akár hajós, kalózos, dzsungeles vagy mesevilágot idéző tematikájúak. Az építmények hatására a gyerekek újabb és újabb történeteket találnak ki, amit aztán különböző szerepekbe bújva eljátszanak. A játszóterek így már nemcsak a gyerekek testi-fizikai, hanem az érzelmi és társas-szociális fejlődésének is teret adnak.