Az elektromos töltés gyakorlati hasznát többféle szempontból is értékelhetjük, különösen az elektromos járművek és az energiatárolás területén. Ha konkrét példával akarunk élni, akkor ide sorolhatjuk az üzemanyag- vagy akár a karbantartási költségeket. Az elektromos járművek töltése általában olcsóbb, mint a hagyományos üzemanyaggal működő járművek tankolása, főként akkor, ha otthoni töltés használatáról van szó. Az elektromos autóknak kevesebb mozgó alkatrésze van, így kevesebb a kopó alkatrész, ami hosszabb élettartamot és alacsonyabb karbantartási költségeket eredményez.
Az elektromos járművek használatával csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás és más légszennyező anyagok kibocsátása, ami hozzájárul a levegőminőség javításához és a klímaváltozás elleni küzdelemhez, vagyis az elektromos töltés hozzájárul az egészségesebb környezet fenntartásához. Ha a töltés megújuló energiaforrásokból származó elektromos árammal történik, az még fenntarthatóbb, mivel így tovább csökkenthető a környezeti terhelés.
Még egy fontos területként ki lehet emelni az elektromos töltés javára azt, hogy az elektromos járművek akkumulátorai segíthetnek az energiát tárolni, és bizonyos helyzetekben (például otthoni napelemes rendszerrel kombinálva) csökkenthetik a hálózattól való függőséget. Az otthoni energiatároló rendszerek és az elektromos járművek akkumulátorai lehetővé teszik, hogy az energia akár hálózati áramkimaradás esetén is elérhető legyen. Néhány modern elektromos autó pedig már képes visszatáplálni a hálózatba, amikor szükség van rá (V2G technológia).
Az elektromos járművek töltése az okos hálózatokkal összekapcsolva már lehetővé teszi a hálózat jobb kihasználását, például a csúcsidőn kívüli töltést, amivel optimalizálható a hálózati terhelés. Az elektromos töltés nem elhanyagolható, hiszen számos gazdasági, környezeti, és technológiai előnyt kínál, amelyek egyaránt szolgálják a fenntarthatóságot és a felhasználói kényelmet.