Bár a kenyérpirító gépek egyszerű szerkezeteknek tűnnek, valójában többféle típust találhatunk a kínálatban, nem is beszélve az árak igen nagy szórásáról. Az olcsóbbak és a drágábbak között akár százezer forintos különbség is lehet, ami valljuk be, nem kevés egy háztartási kisgép esetén. Természetesen minden kenyérpirító alapvetően ugyanazt a feladatot látja el, vagyis megpirítja a kenyérszeleteket. Ami igen ízletes reggelialap lehet, ezért a legtöbb háztartásban alapfelszerelésnek számít a pirító. Az eltéréseket éppen ez magyarázza, ugyanis ahány ház, annyi szokás, ahogy az ismert közmondás is megfogalmazza.
A pirítás mértéke is ezért állítható, hiszen még családon belül is eltér, hogy ki mennyire ropogósan szereti a szendvicsalapját. Ha pedig a családnál tartunk, már 3 ember reggelijéhez is lehetetlen volna ésszerű időn belül megpirítani a kenyereket egy egyetlen nyílású kenyérpirítóval. Ezért léteznek több, akár 4 nyílású pirítók is. A készülék wattszáma azt határozza meg, hogy milyen gyorsan melegszik fel a fűtőszál, vagyis milyen gyorsan készülhet el egy szelet. Ha a gyorsaság a fő szempont, ezt a paramétert is figyelhetjük.
Az alapfunkción kívül a legtöbb készülék rendelkezik kiolvasztó móddal is, ami arra szolgál, hogy a fagyasztott pékárut kíméletesen felmelegítve szinte összetéveszthetővé tegye azzal, amit ma reggel vásároltunk volna. A beállított pirítási fokozat letelte után általában „kidobja” a kenyérszeletet a készülék, ez is alapfunkciónak számít. Azonban ezt is tovább lehet fejleszteni: egyes készülékek úgynevezett high lift funkcióval szinte teljesen kiemelik a gépből a kenyeret. Arra is van megoldás, hogy a kenyérszelet középen tartásával a két oldal egyformán piruljon.
Különbséget jelent viszont a kenyérpirítók között az, hogy a nyílásuk milyen széles. A hagyományosabb, keskeny nyílásba egy átlagos kenyérszelet fér, a szélesebbekbe akár bagettet is bele lehet tenni. Léteznek extra funkciók is, mint példásul az előre programozhatóság.
A fentiekből is látszik, hogy a legegyszerűbb készülék is teszi a dolgát. A pluszok és extrák egyesek szemében lényegesek, másoknak nem számítanak. Ahogy az is egyéni ízlés kérdése, hogy design szempontjából melyiket szeretjük. A kínálat ebben is bőséges, kedvünkre válogathatunk.